LUBUSKIE - KRAINA WINA I MIODU

Pałac Mierzęcin - fot. materiały prasowe Położone w zachodniej Polsce województwo lubuskie zachwyca i zaskakuje - pięknem naturalneg...

Pałac Mierzęcin - fot. materiały prasowePołożone w zachodniej Polsce województwo lubuskie zachwyca i zaskakuje - pięknem naturalnego krajobrazu, zachowanym tradycyjnym dla tych stron budownictwem, niezliczonymi z pieczołowitością odrestaurowanymi pałacami i dworkami i co najbardziej charakterystyczne dla tego regionu, a unikalne w skali kraju - winnicami.

Pałac Mierzęcin winnice - fot. materiały prasowe
Bogatą faunę i florę można podziwiać w dwóch parkach narodowych (Park Narodowy Ujście Warty oraz Drawieński Park Narodowy), w ośmiu parkach krajobrazowych i aż w sześćdziesięciu czterech  rezerwatach przyrody.
Malowniczy obszar Ziemi Lubuskiej poprzecinany jest siecią jezior i kanałów. To swoiste Mazury, zwane Krainą Pięciuset Jezior. Istny raj dla amatorów spływów kajakowych, rejsów widokowych i żeglarzy. Do jednych z ciekawszych należy rejs stylizowanym galarem po Odrze i Obrzycy wzdłuż winnic położonych na zboczach mijanych pagórków.

Pałac w Zaborze - fot. Katarzyna Otwinowska
Na dużych rzekach jak Odra, Warta czy Noteć wytyczonych jest wiele szlaków żeglownych. Przez województwo przebiegają dwie Międzynarodowe Drogi Wodne: E30, która łączy Morze Bałtyckie z Dunajem oraz E70  będąca europejskim szlakiem komunikacyjnym wschód-zachód. Łączy atlantycki port Antwerpia u wybrzeży Belgii z wybrzeżem Bałtyku w miejscowości Kłajpeda na Litwie. Liczne ośrodki wodne, porty i wypożyczalnie sprzętu wodnego zaspokoją oczekiwania zarówno turystów chcących oddać się spokojnemu, rodzinnemu wypoczynkowi jak i tym, którzy poszukują mocnych, sportowych wrażeń.

Lubuskie panorama - fot. materiały prasowe
Zielona Góra jest nie tylko stolicą województwa  lubuskiego ale jest też polską stolica wina. Doskonałe warunki glebowe, ukształtowanie terenu, obfitość rzek, nieskażone powietrze, mikroklimat i odpowiednie nasłonecznienie sprawiają, że tereny te zostały docenione już przed wiekami. Tradycje związane z uprawą winorośli sięgają aż XII wieku. I to właśnie w Zielonej Górze powstało pierwsze niemieckie wino musujące! Zielonogórski sekt (szampan), produkowany w wytwórni Grempler & Co jako jedyne niemieckie wino musujące zostało w 1855 roku nagrodzone brązowym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu. Jednak po definitywnym upadku winiarstwa w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zniszczonych zostało wiele plantacji i dopiero od kilkunastu lat następuje powolne odradzanie się winnic na tych terenach. Dziś winiarstwo na dobre powróciło do regionu i ma się z roku na rok coraz lepiej.

Pałac Wiechlice wytwórnia win - fot. Katarzyna Otwinowska
W Zielonej Górze począwszy od 1852 roku obchodzone jest święto Winobrania, które przypada na czas zakończenia zbiorów. W tym roku Dni Zielonej Góry rozpoczną się 08.09. i potrwają do 16.09. W tym czasie władzę nad miastem przejmie  Bachus - bóg wina. To pod jego czujnym okiem odbywać się będą liczne koncerty, zabawy, jarmarki, konkursy, imprezy sportowe, degustacje winnych menu przygotowane przez lokalne restauracje, a winobusy zabiorą wszystkich chętnych na Festiwal Otwartych Winnic. Lubuski szlak wina i miodu składa się z 61 obiektów. Są to winnice (wśród nich Winnica Julia, Winnica Miłosz, Winnica Saint Vincent), pasieki kultywujące tradycje pszczelarskie sięgające średniowiecza, muzea i gospodarstwa agroturystyczne. Największą atrakcją szlaku jest Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, którego jednym z głównych celów jest przybliżenie tradycji winiarskich związanych z Ziemią Lubuską. W pobliżu Centrum zlokalizowana jest największa w Polsce, bo aż 35 -hektarowa Samorządowa Winnica. Wstęp do Centrum oraz zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.

Zielona Góra Muzeum Wina - fot. Katarzyna Otwinowska
Tutejsi winiarze mogą się poszczycić uprawą różnorodnych odmian winorośli, od najbardziej osławionych i kojarzonych z regionem jak Vitis Vinifera po mniej znane szczepy. Wśród uprawianych odmian występują m.in.: Riesling, Seyval Blanc, Regent, Chardonnay, Dornfelder, Oporto, Chrupka Złota. Lubuskie wina są doceniane przez koneserów i restauratorów nie tylko w Polsce.

Zielona Góra Winiarnia Bachus - fot. Katarzyna Otwinowska
Bezsprzecznym bogactwem regionu są zamki, pałace i dwory. Naliczono ich tu ponad 250. Zabytki te opowiadają niezwykłe historie miłości, nienawiści, wojen i marzeń.

Pałac Mierzęcin - fot. Katarzyna Otwinowska
Elegancją, zadbanym parkiem, luksusowym hotelem, wykwintną restauracją, imponującą ofertą spa wyróżnia się Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort.

Pałac Mierzęcin - fot. materiały prasowe
Oryginalnością, dobrą organizacją, strefą wellness z atrakcyjnym basenem zlokalizowanym w historycznych wnętrzach, przestronnymi i stylowo urządzonymi pokojami, szeroką ofertą atrakcji dla dorosłych i rodzin z dziećmi oraz dbałością o szczegóły przyciąga uwagę Pałac Wiechlice. 

Pałac Wiechlice - fot. Katarzyna Otwinowska
Właściciele stworzyli miejsce wyjątkowe, gościnne, do którego chce się wracać.
Zarówno Pałac Mierzęcin jak i Pałac Wiechlice posiadają swoje winnice i produkują znakomite białe, czerwone i różowe wina.

Pałac Wiechlice - fot. Katarzyna Otwinowska

Pałac Wiechlice - fot. Katarzyna Otwinowska
Lubuskie zdecydowanie jest warte zachodu!

I ja tam byłam, miód i wino piłam...


Tekst: Katarzyna Otwinowska na podstawie materiałów prasowych www.lubuskie.pl oraz www.palacmierzecin.pl
Zdjęcia: Katarzyna Otwinowska i materiały prasowe www.lubuskie.pl oraz www.palacmierzecin.pl

You Might Also Like

0 komentarze

'

'

CYTAT TYGODNIA:

"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca" Ryszard Kapuściński

'

'

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

'

'

ARTYKUŁY NASZYCH PARTNERÓW :

'

'

PARTNERZY

>
3